Sunday, October 5, 2025

Filmiplaanid ja kaadri ülesehitus – suurest üldplaanist detailini

 Annabel, 12 a

 

Klass:

Kunsikooli ettevalmistuskursused ja I kursus (9.–12. aastased)

Kestus:

90 min 

Vahendid:

  • A3 paber, pliiatsid

  • Projektor (filmiplaanide ja animatsiooni näitamiseks)

Eesmärgid:

  • Tutvuda filmikeele elementidega: üldplaan, keskplaan, lähivõte jne

  • Arendada visuaalset mõtlemist ja ruumitaju

  • Õppida, kuidas jutustada lugu järjestikuste piltide abil

  • Harjutada kompositsiooni, mõõtkava ja detailide märkamisoskust

Tunni käik:

1. Sissejuhatus – filmiplaanid (10–15 min)

  • Lühike selgitus, mis on filmiplaanid (nt slaidide või tahvli abil):

    • Suur üldplaan 

    • Üldplaan

    • Poolplaan / keskplaan

    • Lähivõte

    • Suur lähivõte / detailiplaan

  • Näited: Kasutada pilte või kaadreid tuntud filmidest / animatsioonidest

  • Rõhuta, kuidas plaanivahetus aitab jutustada lugu ja juhtida vaataja tähelepanu

2.  Inspiratsioon: vaatame Priit Pärna animatsiooni "Ja teeb trikke" (kestab umbes 10 minutit) ning arutame:

  • Milliseid plaanivahetusi ta kasutab?

  • Mis meeleolu või sõnumit kannavad erinevad kaadrid?

  • Kuidas pilt „zoomib“ – millest alustatakse, kuhu suumitakse?

3. Loominguline ülesanne: 5-pildiline seeria (25–40 min)

Ülesanne:
Joonista viie kaadri järjestus, mis algab suurest üldplaanist ja lõpeb väikese detailiga. See võib olla:

  • mingi tegevus (nt inimene avab ukse, istub toolile, loeb raamatut)

  • lugu mingi esemega (nt pall veereb toast õue ja peatub mutiaugu kõrval)

  • mõni fantaasiamaastik või naljakas stseen, Pärna stiilis

Tööjuhis:

  • Esmalt mõtle, mida „filmida“ – tee ideekavand

  • Joonista viis pilti järjest, nii et igaüks on üks filmiplaan:

    1. Suur üldplaan

    2. Üldplaan

    3. Keskplaan

    4. Lähivõte

    5. Detailiplaan

Võimalused:

  • Paberile (visandiplokk, A4), pliiatsid, tint, vildikad

  • Soovi korral lisada jutumullid või allkirjad nagu koomiksis

4. Lõpp / arutelu (5–10 min)

  • Õpilased näitavad oma töid

  • Arutame: Kuidas kaadrid edasi andsid loo või liikumise? Mis oli keeruline? Mis tuli hästi välja?Kelle töö oli eriti huvitava kompositsiooniga

                                                                Miia, 10 a

 
Zlata, 10 a


 
Saskia, 9 a


 
Kaisa, 9 a






 





No comments:

Post a Comment